Kredyt hipoteczny - z czym to zjeść?





Kredyt hipoteczny jest najtańszym kredytem na rynku finansowym, patrząc oczywiście z perspektywy kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny jest też najbezpieczniejszy. Posiada najniższe oprocentowane w stosunku do innych kredytów (np.: konsumenckich) oferowanych przez banki oraz rozwiązań, które są proponowane przez  tzw.: "parabanki" i inne instytucje finansowe. Jego spłata, zabezpieczona jest hipoteką ustanawianą na nieruchomości, przeważnie tej nieruchomości, na zakup której jest zaciągany.
 
Kredyt hipoteczny jest kredytem udzielanym przez bank w formie umowy zawartej pomiędzy bankiem a Tobą (kredytobiorcą).
 
Do czego zobowiązuje się bank?
  • udostępnia Ci określoną kwotę, w określonej walucie, na określony cel i okres kredytowania
    (np.: 100 000 euro w celu zakupu mieszkania na 360 rat – 30 lat).
Do czego zobowiązujesz się Ty (kredytobiorca)?
  • Wykorzystanie środków pochodzących z kredytu na cel określony w umowie, zwrotu bankowi pobranych środków powiększonych o prowizję oraz odsetki, przeniesienia na rzecz banku praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości (cesji)
    (np.: zakup mieszkania, zwrot 100 000 euro z odsetkami oraz prowizją banku).
Kredyt hipoteczny udzielany jest na cele mieszkaniowe lub budowlane (budowa, zakup lub remont domu, mieszkania czy zakup działki budowlanej).
 
Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym, udzielanym na określoną ilość rat (najczęściej liczona w latach – 12 rat to 1 rok). Spłata tego kredytu jest zabezpieczona hipoteką oraz majątkiem osoby kredytobiorcy (np.: polisą ubezpieczeniową, dochodami wykazanymi do obliczenia zdolności kredytowej).
 
Hipoteka jest związana z nieruchomością, na której została ustanowiona, a nie z osobą która jest kredytobiorcą. W przypadku niewypłacalności kredytobiorcy bank ma pierwszeństwo przed innymi wierzycielami do zaspokojenia się z nieruchomości obciążonej hipoteką. Ważne jest, że nieruchomość stanowi rzeczowe zabezpieczenie kredytu, który zaciągamy. W wypadku naszej niewypłacalności kredyt „spłacany” jest w pierwszej kolejności ze środków uzyskanych ze zlicytowania lub sprzedaży mieszkania, a w dalszej kolejności, w przypadku gdyby środki te okazały się niewystarczające, z majątku osobistego kredytobiorcy.
 
Wysokość kredytu jaki możemy uzyskać na zakup nieruchomości jest uzależniona od wielu czynników, o których dowiesz się już niebawem.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty